http://www.Yashilmisho.com
Email: info@Yashilmisho.com
Print: 1399/04/14
خانه
دوشنبه 3 خرداد 1395

۳ خرداد؛ روز جهانی لاک پشت

روز ۲۳ می از سال ۲۰۰۰ تا کنون به عنوان روز جهانی لاک‌پشت‌ها در سراسر دنیا جشن گرفته می‌شود.

لاک پشت

حدود ۲۵۰ گونه مختلف از لاک‌پشت‌ها و سنگ‌پشت‌ها در سراسر دنیا وجود دارند. آن‌ها در زیستگاه‌های مختلف، از اقیانوس گرفته تا صحراها، زندگی می‌کنند. اما در مکان‌هایی با آب و هوای سرد قادر به زندگی نیستند.

لاک پشت

هدف از این برنامه، افزایش دانش عموم جامعه نسبت درباره لاک‌پشت‌ها و کمک به حفظ گونه آن‌هاست.

سازمان‌های حامی محیط زیست هر سال در کشورهای مختلف برنامه‌هایی را به مناسبت «روز جهانی لاک‌پشت» برگزار می‌کنند. پشتیبان مالی این جشن‌ها سازمان آمریکایی نجات لاک پشت‌هاست.

لاک‌پشت‌ها نیز مانند بسیاری از گونه‌های جانوریِ با ارزش برای محیط زیست و حیات وحش که در معرض خطر نابودی هستند با خطرات گوناگونی مواجه‌اند که اگر اقدامات ضروری برای مراقبت از آنها صورت نگیرد به زودی نسل‌شان منقرض خواهد شد.

لاک پشت

این خزندگان بی‌آزار، دوست‌داشتنی و مفید برای محیط زیست با تهدیدهای جدی از جمله تغییرات جوی، تجارت غیرقانونی، صیدهای تجاری، از دست دادن زیستگاه‌های طبیعی و آلودگی‌های زیست‌محیطی مواجه‌ هستند.

کارشناسان حفاظت از حیات وحش به دوست‌داران زمین و محیط زیست، چند راهکار زیر را برای حفاظت از لاک‌پشت‌ها توصیه می‌کنند:

  • هرگز از فروشگاه‌های حیوانات اهلی لاک‌پشت خریداری نکنید چون با این کار فروشندگان را به شکار و محروم کردنِ این حیوانات از زیستگاه‌های طبیعی‌شان ترغیب می‌کنید.
  • هرگز یک لاک‌پشت را از محیط طبیعی زندگی‌اش جدا نکنید مگر اینکه بیماری و زخمی باشد و به کمک و مراقبت شما احتیاج داشته باشد و پس از اطمینان از سلامتی، آن را زودتر به زیستگاه‌اش بازگردانید.
  • اگر لاک‌پشتی را دیدید که در حال گذشتن از عرض خیابان است هرگز آن را به مبدا حرکتش بازنگردانید چون دوباره همین مسیر را طی خواهد کرد. بلکه لازم است او را برداشته و به سمت دیگر جاده منتقل کنید.
  • هر نوع خرید و فروش غیرقانونی و رفتارهای وحشیانه با این حیوانات را به مقامات محلی محیط زیستی خود اطلاع دهید.

لاک‌پشت‌های ساکن ایران

لاک‌پشت‌های ساکن ایران شامل سه گونه لاک‌پشت‌های آبزی (آب شور)، لاک پشت‌های نیمه‌آبزی (آب شیرین) و لاک‌پشت‌های خاکی می‌شوند. لاک‌پشت‌های آبزی در جنوب ایران در خلیج فارس و دریای عمان زندگی می‌کنند.

لاک‌پشت‌های نیمه‌آبزی ایران شامل دو گونه نیمه‌آبزی در شمال ایران و گونه لاک نرم در جنوب غرب ایران می‌شود. ایران دارای دو نوع از لاک‌پشت‌های خاکی نیز هست. این لاک‌پشت‌ها تقریبا در همه جای ایران یافت می‌شوند.

تاکنون هشت گونه از این آبزی‌ها در دریاها و اقیانوس‌ها شناخته شده که از این میان گونه‌های لاک‌پشت‌های سبز، سرخ، چرمی، عقابی و زیتونی در خلیج فارس و دریای عمان توسط سازمان فائو تایید شده است.

در سواحل جنوبی ایران بیش از ۵۰ زیستگاه اصلی برای لاک‌پشت‌های دریایی وجود دارد که محل چرا، جفت‌گیری و تخم ریزی آن‌ها است، بر اساس نتایج به دست‌آمده لاک‌پشت سبز و لاک‌پشت پوزه عقابی بیشترین تعداد لانه‌سازی یا به بیان دیگر بیشترین مناطق لانه‌سازی و تخم‌گذاری در ایران را به خود اختصاص داده است.

با توجه به اهمیت موضوع سازمان حفاظت محیط زیست مطالعه‌ای را در مورد وضعیت لاک‌پشت‌های ایران انجام داده است.

لاک پشت

نتایج حاصل از بررسی پراکنش لاک‌پشت‌های دریایی نشان داده است که این موجودات در تمامی نقاط خلیج فارس و دریای عمان گسترده‌اند و ۵۲ منطقه زیستگاه مناسبی برای آن‌هاست، از این مناطق حدود ۱۱ زیستگاه در دریای عمان، ۲۶ زیستگاه در خلیج فارس و ۱۵ زیستگاه نیز در جزایر اطراف قرار دارد.