http://www.Yashilmisho.com
Email: info@Yashilmisho.com
Print: 1399/05/15
خانه
شنبه 30 فروردين 1393

عامل کشتار بیرحمانه یک آهو در دامغان به تحمل ۹۱ روز زندان محکوم شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: مسلم عراقی رئیس اداره حفاظت محیط زیست دامغان گفت: پس از گذشت ۴ ماه از کشتار ناجنمردانه یک راس آهو در مناطق دشتی جنوب شهرستان دامغان، با پیگیری های نماینده حقوقی اداره محیط زیست عامل این کشتار بیرحمانه با حکم قاضی دادگاه شهرستان امیریه به ۹۱ روز حبس و پرداخت ۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی بابت ضرر و زیان وارده در حق سازمان حفاظت محیط زیست محکوم گردید.

دیماه سال گذشته ماموران پاسگاه انتظامی صالح آباد دامغان پس از مشکوک شدن به یک دستگاه خودروی پراید و متوقف نمودن آن، در بازرسی از صندوق خودرو یک رأس آهوی زنده را که به شدت در حال نفس نفس زدن بود را کشف نمودند.

…………………….تصویر: آهوی زنده گیری شده پس از کشف و انتقال به اداره محیط زیست دامغان

راننده خودرو مدعی شد که با این آهو تصادف کرده است و در حال انتقال حیوان به مرکز درمانی بوده است اما در جریان بررسی کارشناسان محیط زیست و پلیس آثاری از تصادف خودرو با آهو مشاهده نگردید.

پس از انتقال آهو به اداره محیط زیست، علائم ظاهری نشان دهنده خستگی مفرط حیوان بود و مشخص گردید شکارچی متخلف پس از تعقیب آهو با موتورسیکلت و دواندن حیوان تا حد مرگ، آنرا شکار کرده است.

آهوی نر که تا دقایقی پس از انتقال به اداره محیط زیست نیز زنده بود متأسفانه پس از مدت کوتاهی تلف شد.

پس از کالبد شکافی آهو در شبکه دامپزشکی شهرستان دامغان، علت مرگ پارگی طحال و پرخونی ریه بر اثر دویدن زیاد، تشخیص داده شد.

موتورسیکلت هایی که از کشورهای عربی قاچاق می شود و به CRM و یا اماراتی معروف می باشند بلای جان آهوان شده است و در دشت ها برای شکار آهو مورد سوء استفاده شکارچیان قرار می گیرد.

در این روش ناجنمردانه شکارچیان غیرمجاز در دشت های باز بوسیله موتورسیکلت به تعقیب آهو می پردازند. پس از مدتی، آهو بر اثر دویدن زیاد و خستگی مفرط قادر به حرکت نبود و به دام شکارچیان می افتد. در این زمان آهوی خسته توسط صیاد کشته می شود و یا بصورت زنده به مکانی دیگر منتقل می شود.