http://www.Yashilmisho.com
Email: info@Yashilmisho.com
Print: 1400/07/29
خانه
چهارشنبه 30 اسفند 1391

زندگینامه دکتر حسن امین لو

در سال 1323 در وایقان از توابع شبستر متولد شدم. در سال 1330 به همت مرحوم مهدی ابراهیمی داریانی که فرد بسیار فرهنگدوستی بود در روستای ما مدرسه‌ای ساخته شد. من نیز جزو اولین دانش‌آموزانی بودم که در آن مدرسه درس خواندم. در سال 1333 به علت کمی درآمدی که در روستا بود پدرم برای کسب و کار به تهران مهاجرت نمود و ما را نیز با خود به تهران برد. این شروع سخت‌ترین روزهای زندگی ما بود. چون پس از مهاجرت به تهران پدرم دچار بیماری سختی گردید. فقر، بیماری و غربت از وطن عرصه زندگی را برای ما دشوار نمود ولی پدر مرحومم که سخت علاقمند ادامة تحصیل من بود به هر نحوی که بود امکانات تحصیلی مرا فراهم نمود. البته خودم نیز با اینکه بیش از دوازده، سیزده سال نداشتم ضمن تحصیل کار می‌کردم تا بخشی از هزینة تحصیل را تأمین نمایم. پدرم در سال 1337 پس از چهار سال بیماری و اقامت در تهران به رحمت ایزدی پیوست. بعد از آن تمام تدبیر زندگی به عهدة من که فرزند ذکور و ارشد خانواده بودم و مادر زحمت‌کش و سخت کوشم افتاد. تصمیم به ترک تحصیل گرفتم تا با کار کردن معیشت زندگی خود و خانواده‌ام را تأمین نمایم. مدیر مدرسه‌ای داشتم ـ که خداوند به سلامت دارد ـ بواسطة استعداد خوبی که برای درس خواندن داشتم به من محبت زیاد می‌کرد و مانع از ترک تحصیلم شد. بالاخره به هر نحوی بود با کار کردن ضمن تحصیل و همچنین زحمات طاقت‌فرسای مادر مرحومم تا کلاس دهم در تهران و شبستر درس خواندم. در این مدت همیشه از محبت‌های اولیای مدرسه همچون مرحوم فتح‌اله فضل‌اللهی برخوردار بودم. با راهنمایی و کمک ایشان به دانشسرای مقدماتی تبریز راه یافتم و پس از دو سال تحصیل در سال 1342 با احراز رتبه اول فارغ‌التحصیل و در دبستان شیخ‌محمود شبستری با سمت آموزگاری مشغول کار شدم.

در سال 1344 وارد دانشکدة ادبیات فارسی دانشگاه تبریز شدم و در سال 1349 از آن دانشگاه فارغ‌التحصیل گردیدم. در زمان تحصیلی در رشتة ادبیات فارسی به شیخ‌محمود شبستر و اثر کم‌نظیر او،  گلشن‌راز علاقمند شدم و ضمن مطالعه گلشن‌راز و شرح مفصل آن که توسط شیخ‌محمد لاهیجی تألیف گردیده است یادداشتهایی برداشتم. اینک که نزدیک به سی‌وپنج سال از آن زمان می‌گذرد آن یادداشتها را جمع‌آوری نموده و تحت عنوان کتاب هزار گنج در دست چاپ دارم امید است با انتشار این کتاب دین خود را به عارف بزرگ شیخ‌محمود شبستری ادا نمایم. پس از فراغت از تحصیل ادبیات فارسی علاقمند تحصیل در رشته طب گردیدم در سال 1352 در رشته پزشکی دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی) پذیرفته شدم و برای ادامة تحصیل به تهران منتقل و ضمن انجام خدمت معلمی به تحصیل طب پرداختم و در سال 1359 با احراز رتبه اول از دانشگاه فارغ‌التحصیل گردیدم گرچه ادامة تحصیل در رشته‌های تخصصی برایم فراهم بود ولی با توجه به نیاز شدید که مناطق محروم به پزشک داشت برای انجام خدمت به زادگاه خودم شهرستان شبستر مراجعت و به کار طبابت مشغول گشتم. مدت هفت سال و اندی در شبستر طبابت می‌نمودم و از این دوران خدمت خود نیز بسیار خرسندم چون در ایامی که پزشک بسیار کم بود و در اکثر مراکز بهداشتی و درمانی کشور پزشکان خارجی مشغول بودند توانستم به مردم بسیار قدرشناس منطقه‌ام خدمات پزشکی ارائه دهم. در سال 1367 با تشویق همشهریان خود کاندیدای نمایندگی مجلس شورای اسلامی شدم و در دورة سوم و چهارم مجلس عهده‌دار نمایندگی مردم شریف و فرهنگدوست شبستر در مجلس بودم مهمترین خدمتی که از این دورة خدمتم دارم در سطح ملی به تصویب رساندن قانون بیمه همگانی است و از نظر منطقه‌ای نیز گرچه کارهای خرد و کلان زیادی در توسعة منطقه از نظر اجتماعی و عمرانی برداشته شد و از همه مهمتر اهتمام در گسترش آموزش عالی در شهرستان شبستر است که با مساعدت همشهریان خیراندیش و فرهنگدوست مقیم تهران و منطقه می‌باشد که این خواسته با تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور عملی گردید به شکر خداوند متعال هر دوی آن امروز از مؤسسات آموزش عالی بسیار موفق هستند و در سایة آنها شهر شبستر چهرة‌ یک شهر دانشگاهی به خود گرفته است.

پس از اتمام دوره نمایندگی مدت هشت سال و اندی عهده‌دار امور بهداشت و درمان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور را داشتم و از مهترین اقداماتم در این دوره سطح‌بندی خدمات درمانی است. در تاریخ 31/5/83 پس از 41 سال خدمت در عرصة معلمی طبابت، نمایندگی مجلس و مدیریت در سن شصت سالگی به افتخار بازنشستگی نایل آمدم و پس از بازنشستگی، جناب آقای دکتر پزشکیان وزیر محترم بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به همکاری دعوتم فرمودند و اینک نیز در پست معاونت امور مجلس ایشان مشغول خدمتم. در پایان این شرح حال که مجملی بود از مفصل زندگی آنچه لازم است میان نمایم این است که در تمام دوران زندگیم به این اصول پای‌بند بودم: اتکای به خداوند متعال، مراعات تقوی، عزت و سلامت نفس، عدم وابستگی به تعلقات مادی، خدمت به مردم و مملکت و پشتکار.

اللهم وفقنا لما تحب و ترضی

دکتر حسن امین‌لو