پنجشنبه 5 مرداد 1396

  پاسخ ۵ تن از مراجع تقلید درباره حقوق حیوانات و حیوان آزاری

  زیست بوم:حضرات آیات عظام سیستانی، شبیری‌زنجانی، مکارم‌شیرازی، نوری همدانی و مرحوم موسوی اردبیلی به پرسش‌های شفقنا درباره «حقوق حیوانات» و «حیوان آزاری» پاسخ دادند.
  پاسخ ۵ تن از مراجع تقلید درباره حقوق حیوانات و حیوان آزاری
   حضرت آیت‌الله‌العظمی سیستانی: سزاوار است که اذیت حیوانات ترک شود. اگر حاکم شرعی منع کند تخلف از آن جایز نیست.
  حضرت آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی: درباره حسن ترحم بر آنان و لزوم مراعات‌شان روایات متعددی وارد شده است. به‌طور کلی در ایذاء حیوانات و نیز کشتن آنها و نحوه آن اگر عقلا این کار را ظلم به حیوان و قبیح بدانند جایز نخواهد بود و فرقی بین انواع حیوانات نیست. رعایت قانون بنابر احتیاط لازم است ضمن آنکه اخلال در محیط زیست اگر موجب سلب حق دیگران و اضرار به آنها ولو آیندگان شود از موارد حق‌الناس و حرام است.

  حضرت آیت‌الله العظمی مکارم‌شیرازی: در روایات اسلامی آزار رساندن به غیرحیوانات موذی نهی شده و به حقوق حیوانات اهمیت داده شده و آزار رساندن به آنها برای تفریح، نکوهیده‌تر است. از نظر شرعی شکار آنها خالی از اشکال نیست.
  حضرت آیت‌الله‌العظمی نوری‌همدانی: آزار و اذیت حیوانات جایز نیست. لازم است براساس مقررات حکومت اسلامی عمل شود. 

  مرحوم حضرت آیت‌الله‌العظمی موسوی‌اردبیلی: (ایشان در زمان حیات‌شان به این پرسش پاسخ دادند) در اسلام نسبت به رعایت حال حیوانات بسیار سفارش شده و از آزار و آسیب رسانی به آنها منع شده، در حیوانات موذی، اگر بتوان با عملی در حد پایین رفع اذیت کرد، اقدام به مرحله بالاتر از آن، کار درستی نیست و در مورد حیواناتی که در حال انقراض هستند یا ثروت و سرمایه ملی محسوب می‌شوند، طبعا تاکید بیشتری می‌شود.


   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net