پنجشنبه 13 خرداد 1395

  دکلمه های اولین همایش ملی روز چوپان

  دکلمه قبل از سرود

  گوش کن! صدای زنگوله گوسفندان را می شنوی؟ آوایی که طنین زیبایی به طبیعت سبز بهاری داده است و این ، نوید آغاز روزهایی است سرشار از امید و تلاش . و به یادآوردن کسی که همیشه عطر طبیعت در وجودش نهفته است و همواره از اعماق وجودش حافظ زیبایی های طبیعت است. آری سخن از غیور مردی واقعی بنام چوبان است. او ، که هم می آفریند و هم آفریده میشود او که هم زندگی می کند و هم زندگی می بخشد. و نه تنها، به دور از جمع صمیمی خانواده ، بلکه در اوج مخاطرات فراون ستارگان را به آفتاب ، پیوند می زند. اما چوپان با آن جایگاه بسیار والا ، بسی مظلوم واقع گردیده و کیست که ما را آگاه نماید که در ورای این همه آسایش ؛ مردی هم هست که برای امرار معاش خود و خانواده اش و نیز برای اینکه ما بتوانیم از نعمت های ناب الهی بهره مند گردیم شاید حتی دقیقه ای هم نتواند آرام چشم بر هم نهد. او هنرمند عرصه ی طبیعت است، که بی پروا و مشفقانه ، گوسفندان را می پرورد. او کسی است که دستانش بوسیدن دارد. وجود ش، دلش و پاهای خسته از راه رفتنش ، ستودن دارد. اوست که شغل والای انبیای الهی را در پیش گرفته و ذره ذره وجودش تندیسی است از گره زدن طبیعت و دام و بالاخره ، باور کنید وجود او ، دوست داشتنی ترین واژه ها را در خود حک کرده است. پس بر تو ، ای مرد ، ای چوپان سراسر لبریز از عشق ؛ سپاس می گوییم و به دستان پینه بسته ات ، که تابلویی زیبا از فداکاری های توست ، بوسه می زنیم.

   **********************************************

  بنام آفریدگار طبیعت

  در سرزمینی گرد آمده ایم که نامش همواره با کوههای سرفراز و دشت های پربار و تاریخی سرشار از قهرمانی ها و مردمانی فرهیخته و بلند همت قرین بوده است.

  سخن از آذربایجان گر امی تر از جان و پاره دلبندش گونئی می رود که گلشن رازش جایگاه بلندش را بسنده است و اینک با چشمان حسرت بار خویش شور بختی و تشنگی مرگبار دریاچه عزیز ارومیه را نظاره گر است. و شهرستان من در خط مقدم این کشاکش مرگ و زندگی قرار دارد. اگرچه دیرگاهی است ، صدای مردمانش از زبان تلاشگران گروه زیست محیطی یاشیل میشوشهرستان شبستر شنیده می شود.

   عزیزان ، مقدمتان را در یازدهمین همایش چوپانان (چوبان گونو) گرامی می داریم. و از پس 16 سال فعالیت شبانه روزی در حیطه منابع طبیعی و محیط زیست هنوز امیدوار به عنایت الهی و همت والای دوستداران طبیعت و زندگی هستیم.

  خوش گلیبسیز

   **********************************************   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net