سه شنبه 6 آبان 1393

  گزارش شانزدهمین همایش سالروز تاسیس گروه

  همایش به یادماندنی یاشیل میشو شهرستان شبستر

  در مورخه 1393/6/7 خورشیدی روز جمعه همایش شانزدهمین سالگرد تاسیس گروه زیست محیطی یاشیل میشو با دعوت قبلی در محل پایگاه یاشیل میشو به نام ((ماجین)) یا ((خرمن یری)) با حضور چندصدنفر از اعضا و مهمانان که عبارت از اشخاص برجسته اداری و محلی،همچنین بانوانان وآقایان بودند،در یک محیط صمیمی و سرشار از فضای شادی،مهرومهبت و دوستی در زیر سالن اسکلت فلزی با سقف چادری ضخیم،در مکان خوش آب و هوای کوهستانی  در محل مسطح و مستطیل مفروش که ((سن)) آن در سوی جنوب قرار داشت و با بنر بزرگ تحت عنوان ((حورمتلی قوناقلار خوش گلیب سیز)) و وسایل صوتی تزیین شده بود، جلب توجه می نمودند.

  جهت حضور مهمانان تهران و سایر شهرستانها و ادارات دولتی و خیرین برجسته، در سوی شرق صحنه نمایش سالن که در دامنه تپه بلند قرار گرفته بود،صندلی لهستانی چیده بودند و آقایان دکتر حسن امین لو،مجدانی شبستری،حسینی ،جعفری،کتانی و رؤسای ادارات محلی زینت بخش همایش بشمار می آمدند.

  دوسوی شمال و غرب سالن فاقد دیوارکشی ومنتهی به فضای باز و مشرف به چای دره می باشد.در طرف جلو سالن،آقایان و پشت سر آنان خانمها بطور نشسته جای گرفته بودند.

  همایش سر ساعت 30/18 با قرائت چند سوره از قرآن کریم ،توسط آقای عباسقلی دهقان یکی از شاعران خوش طبع محلی آغاز وسپس سرود ملی جمهوری اسلامی ایران پخش شده و با شنوندگان سر پا ایستاده و گوش فرا دادند.

  مجری برنامه همایش آقای.....واحدی یکی از مهمانان تبریزی کارمند صدا و سیمای مرکز تبریز بود که با خوش آمد گویی و ترنم اشعار پر معنی آغاز سخن نمود،آنگاه آقای دهقان را به جلوی میکرفون دعوت نمودند.وی چند بیتی از غزل «عشق نه دیر»را به شرح ذیل با صدای دلنشین و گیرا خواندند.

  عشق بیر تنها اویوندور زندهدل انسانلارا         عشقدیر هر لحظه یوللار عاشیقی میدانلارا

  عاشیقین کونلو یانار شمع وصاله فیرلانار           چون ایشی عشقین بودورآتش یاراتسین جانلارا

  سپس قوشمای 11 هجایی را درباره قدردانی از زحمات آقای عباس عادلی نیا(مدیر عامل یاشیل میشو) وهمچنین تجلیل و وصف فعالیت های محیط زیستی نامبرده و دوستداران و حافظان طبیعت مقدم میهمانان را گرامی داشت وسالگرد «یاشیل میشو»رابا شعر منظوم 26 بیتی چنین به پایان رساند.

  «یاشیل میشو» یاشین اولدو اون آلتی            جوانلیقدا آدین دوشوب دیللره

   مداللار آلمیسان تقدیر نامه لر            تانیش اولدون (اوستانلارا) ائللره

  ********************************************

  سپس گروه 14 نفری مختلط سرود یاشیل میشو که عبارت از نورستگان بودند،در روی سن ظاهر شدند و خوش آمد گویی توسط پریا خانم سعیدی به زبان مادرییش ،به شرح ذیل خوانده شد:

  عزیز همشهریلر سلام خوش گلیب سیز،بوگونونمناسیبتی که بورا ییغیشمیشیق،اون آلتینجی ایلدیر کی «یاشیل میشو»گوروهو سیزینله بیر یئرده و بیر فیکیرله یاشاییبدیر من هامینیزا آللاهدان ساغلاملیق باشاریلار آرزولاییرام یورولمایاسیز دیئیرهم.گونئی ماحالیندا یاشایان ائل-اؤبا و ها بئله میشو داغینی معنوی وارلیغی بوگونو آلقیشلاییرلار.

  بیز بونا فخرائدیریک کی اون آلتینجی ایلده ده همشهریلرین شادلیغینا چالیشاراق،آنا توپراغی قؤروموشوق.

  بیزیم آرزوموز بودورکی یاشاییشیز «میشو»کیمی برکتلی وسفره لریز داغلار اترگی کیمی نعمتلردن دولو اولسون. آمین یا رب العالمین.

  بلکه بوئیرلره بیرده گلئمه دیم،دومان سلامت قال،داغ سلامت قال.

  بو عزیز گونو هامینیزا تبریک عرض ائدیره م.

  آنگاه برنامه گروه عاشقی،توسط آقای احد ملکی علیشاهی با مشایعت بالابان نواز و دایره زن شروع و نشاط و سروری بس مطلوب به شنوندگان بخشیده و مورد تشویق و کف زدن حضار شدند.پشت سر آنها آقای مسعود آذری،شعری در وصف محیط زیست ارائه نمودند.

  از اینکه هنگام اذان مغرب فرا رسیده بود. لذا آقای محمد رضا جعفری وایقانی،با صدای گیرایش اذان را ترنم نمودند.

  اولین برنامه بخش دوم همایش گروه موسیقی «کرن» بود.ویلون نوازی برعهده آرش شاهبنده وایقانی و اؤرگ نوازی با مسئولیت میلاد زرشکی تبریزی بود. آقای فردین اؤچیلار با مشایعت نوازندگی آنان، با صدای گیرا وطنین انداز ، ترانه حسرت آلود وقدیمی وخاطره انگیز مردمی را چنین ترنم نمودند:

  کوچه لره سوسپمیشم،یار گلنده توز اؤلماسین،ائله گلسین،ائله گئتسین، آرالیقدا سؤزاؤلماسین

  سپس گروه سرود «یاشیل میشو»به صحنه دعوت شدند و دو قطعه شعر خوشایند خواندند.آنگاه حانیه خانم عادلی نیا دکلمه ای را بشرح ذیل قرائت نمودند:

   به نام آفریدگار طبیعت

  از سرزمینی می آییم که نامش همواره با کوه های سرفراز و دشت های پر بار و تاریخی سرشار از قهرمانی ها و مردمانی فرهیخته و بلند همت قرین بوده است.

  از آذربایجان گرامی تر از جان وپاره دلبندش شبستر (چیچستر) که «گلشن رازش» جایگاه بلندش را بسنده است و اینک با چشمان حسرت بار خویش شوربختی وتشنگی مرگبار دریاچه تاریخی ارومیه را نظاره گر است و شهر من در خط مقدم کشاکش مرگ و زندگی قرار دارد . اگرچه دیرگاهی است ، صدای مردمانش از زبان تلاشگران گروه زیست محیطی«یاشیل میشو» شهرستان شبستر شنیده می شود ، اماصد البته تاکنون آنچه به جایی نرسیده، فریاد بوده است.

  سپس سرود گروه یاشیل میشو ، بطور دسته جمعی مختلط خوانده شد و چندنفر از پسرها رقصیدند بعد گروه موسیقی عاشق یعقوب برنامه اجرا نمودنده و عاشیق ساز مایل کرده در وصف حفاظت محیط زیست در میشو، یک قطار قوشما با مضمون:

  گلن نسیل بیزدن خبر آلاجاق ، جیرانلار ، قارتالار هانی میشودا ؟ را با ساز و آواز خواندند.

  آنگاه نوبت گزارش سالیانه و خوش آمدگویی توسط مدیرعامل گروه یاشیل میشو᷂ آقای عباس عادلی نیا فرا رسید.نامبرده با تبریک دولت محترم روحانی و هفته دولت درباره خانواده بس گسترده یاشیل میشو و تشکل فرهنگی و زیست محیطی و آموزش های دینی و اجتماعی اشاره نموده و از فعالیت های گروه یاشیل میشو همچنین شهرداری محترم شبسترو همکاری نیروی انتظامی و شرکت های یاری دهنده و فداکاران زن و مرد این نهاد مردمی تشکر نمودند.

  در ضمن از حضور معنوی روان شادان دکترعلی لک ،جمشید خیرابی و نادر دلگری و ...ذکر خیری به عمل آوردند.همچنین به عملکرد سال1392 خورشیدی که مربوط به چوپانان و همکاران آنان و شور بختی دریاچه ارومیه سخن گفتند.

  در پایان سخنانش در مورد حمد و ثنای پروردگار بیتی از حسن باله بنیسی را بدین مضمون ترنم نمودند:

  چشم دلم گشودی غیر از تو کس ندیدم            غیری که دیده بودم آن غیر هم تو بودی

  از اینکه یادی از شعرای کهن منطقه ی گؤنی بمیان آمد شایسته است که یادی هم از شهیدان راه میهن و مشاهیری همچون شیخ خلیل صوفیانی  بابا فرج وایقانی. شیخ اسماعیل سیسی. عبداللطیف تسوجی. کوزه کنانی. خیابانی. عاشیق قشم ومعجز نسقره شبستری بنماییم.

   آقای عادلی نیا سخنانش را با دو مورد بایاتی(نوعی دو بیتی) به شرح ذیل به پایان رساندند:

  میشو کی گولسیز اولماز     گولو بولبولسوز اولماز

  فلک یاندیران اورک         دردسیز_ نیسگیلسیز اولماز

  میشو دور ایل دایاغی       گورکملی دیر اوجاغی

  ایگید لرین آرخاسی          نامردلره گوز داغی

  ****************************

  پس از اتمام سخنان آقای عادلی نیا مجری برنامه آقای رامین عباچی را به جلو میکروفن فرا خواندند

  وی قطعه شعری از خلیل زینال را چنین ترنم نمودند:

  کهلیلر گلدی گمیلر گیتدی بو دنیادان عارف اولان ناکام گتمز بو دنیادان.

  هر دورانون بی گردشی وار

  *********************

  نزدیک به پایان برنامه همایش الواح سپاس و قدردانیکه قبلا تهیه شده بودندتوسط آقایان دکتر حسن امینلو....مجدانی...کتانی و چند نفر دیگر به حضور باری دهندگان و کوشندگان نهاد مردمی یاشیل میشو و یا نماینده هایشان تقدیم گردید.

  و از خیرین که عبارت از شرکت کیک درنا و دریان لبن.حاج احمد آقا بیاضیان.محمدرضا جعفری. ستاری دیزجی. حیدر پریچهره.حاج حسن مسیب زاده و ... قدردانی به عمل آمد.

  در پایان برنامه همایش، شامی از سوی نهاد مردمی یاشیل میشو داده شد و دعای سفره توسط آقای جعفری قرائت گردید.

  بدینسان روز و شب خوش و به یاد ماندنی در اذهان مدعوین نقش بست.

  نباید از یاد برد که خنده و شادی از ضروریات زندگی بشر است.گفته اند:

  بخند تا دنیا به تو بخندد.

  سزاوار است که درباره نهاد مردمی یاشیل میشو گفته شود:

  (( هر بیر تازه یارانیش    بیر فداکارلیق بهره سیدیر))

                                                                                                  محمدعلی نقابی – شهریور1393

                                                                                                                  

      

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net