سه شنبه 9 ارديبهشت 1393

  هشدار نسبت به احتمال مرگ یک پلنگ ایرانی در اثر برخورد با خودروهای عبوری

  پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: چند روز قبل دوربین های مداربسته تعبیه شده در منطقه حفاظت شده پرور از یک پلنگ ایرانی درحال عبور از عرض جاده آسفالته تصویربرداری نمودند.

  عباس زارع رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان مهدیشهر در این باره گفت: تصاویر این پلنگ برای چندمین بار است که توسط دوربین های مدار بسته منطقه حفاظت شده پرور ثبت شده است و محیط بانان این شهرستان طی ماه های گذشته چندین بار موفق به رویت پلنگ ایرانی در این منطقه شده اند.

  تصاویر ثبت شده نشان می دهد در حالیکه دو خودرو درحال عبور از این جاده می باشند، همزمان پلنگ به آرامی عرض جاده را طی کرده و با مشاهده خودروهای عبوری از ادامه مسیر خود منصرف شده و مجددا با عبور از جاده به موقعیت اولیه خود بازمیگردد.

  حدود دوماه قبل در اسفنماه ۱۳۹۲ دوربین های مداربسته در همین نقطه از یک پلنگ تصویربرداری نمودند که در کمال آرامش بر روی جاده حرکت میکرد و به احتمال فراوان تصاویر هر دو زمان متعلق به یک پلنگ می باشد. (لینک مرتبط)

  تصاویر بدست آمده گواه آنست که جاده مذکور از میان محدوده زندگی این پلنگ عبور می کند و این گونه ارزشمند برای تامین منابع غذایی، جفت یابی و غیره ناچار است به طور مرتب از این جاده عبور کند.

  به این ترتیب در صورت عدم اتخاذ تصمیمی خردمندانه به طور حتم دیر یا زود این پلنگ با خودروهای عبوری برخورد کرده و این گونه ارزشمند از طبیعت کشور حذف خواهد شد.

  طی یکسال گذشته حداقل ۴ پلنگ ایرانی در گچساران، خرم آباد و جاده پارک ملی گلستان بر اثر برخورد با خودروهای عبوری از بین رفته اند.

  امید است مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست این هشدار را جدی گرفته و با اتخاذ تدابیر مناسب و سرعت عمل در اجرا از تکرار این حادثه تلخ پیشگیری کنند.

  در این راستا پیشنهاد می گردد با نصب تابلوهای هشدار دهنده و سرعت گیرهای متعدد در طول مسیر و در محدوده تردد این پلنگ، خودروهای عبوری را مجبور به کاهش سرعت نموده تا در صورت مواجه با پلنگ امکان کنترل خودرو توسط رانندگان وجود داشته باشد.

  عبور پلنگ از عرض جاده و نزدیک شدن یک خودروی نیسان به محل عبور پلنگ در تصویر مشخص است

  یک خودروی پیکان با سرعت زیاد و سبقت غیرمجاز از محل عبور پلنگ می گذرد / پلنگ در زیر بوته های حاشیه جاده مشخص است

  سرنشینان نیسان متوجه پلنگ در حاشیه جاده شده و برای تماشای پلنگ توقف می کنند

  درحالیکه خودروی نیسان توقف کرده است دوربین زاویه مخالف پلنگ را نشان میدهد که مجددا قصد عبور از عرض جاده را دارد

  پلنگ مجددا عرض جاده را طی کرده و به آرامی از جاده عبور می کند   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net