سه شنبه 2 ارديبهشت 1393

  تنها 7 درصد از آب دریاچه ارومیه باقی مانده است

  پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران:دبیر ستاد ملی احیا دریاچه ارومیه در جلسه مشترک ستاد احیای دریاچه ارومیه با کارگروه استانی گفت: تنها ۷ درصد از آب دریاچه ارومیه باقی مانده است.

  عیسی کلانتری افزود: برخی از مردم به امکانات محدود کشور توجه نمی‌کنند و بدون توجه به حق و حقوق نسل بعد از این امکانات سو استفاده کرده و آن را به تاراج می برند. بحث دریاچه ارومیه یک بحث فراملی است و خشک شدن آن کل منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

  کلانتری توسعه بیش از حد مراتع و کشاورزی در حوضه دریاچه ارومیه را از عوامل اصلی تسریع روند خشکسالی دریاچه دانست و اظهار کرد: طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی از توسعه کشاورزی در حوضه دریاچه می‌توان دریافت که سالانه در این منطقه مبلغی بالغ بر یک میلیارد دلار کشاورزی انجام می‌گیرد.

  وی تصریح کرد: چالش‌ها و معضلات خشک شدن دریاچه ارومیه جان ۵ میلیون نفر در سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان را تهدید می کند و در حال حاضر می توان آثار سوء خشک شدن این سرمایه ملی را در تنفس کردن ریزگردهای نمک در تبریز و بالا رفتن میزان میانگین فشار خون در آذربایجان شرقی مشاهده نمود که بیانگر آثار تخریبی و هر چند ادامه دار این پدیده خشکسالی است.

  کلانتری گفت: در مورد بحث نجات دریاچه ارومیه هیچگونه دستگاه اجرایی جدیدی اضافه نشده و همه دستگاه ها و ارگان های مربوط به دریاچه ارومیه باید در حیطه قانونی خود انجام وظیفه کنند تا بتوانیم در چشم‌انداز ۱۰ ساله و تا سال ۱۴۰۴ دریاچه را احیا کنیم.

  دبیر ستاد ملی احیا دریاچه ارومیه در پایان خاطرنشان کرد: سهم کشاورزی در تولید ناخالص ملی فقط ۵ درصد است و مابقی توسط بخش صنعت تامین می‌شود. این در حالیست که باید با کاهش اراضی قابل کشاورزی و جلوگیری از اضافه شدن مناطق کشاورزی، صرفه‌جویی آب و استفاده آن در بخش‌های مورد نیاز گام بزرگی برای احیای دریاچه ارومیه به عنوان سرمایه ملی برداشته باشیم.   

  کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه زیست محیطی یاشیل میشو شهرستان شبستر می باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
  تلفن: 04142421810 - فاکس: 04142427272 - پست الکترونيک: Yashilmisho.ngo@gmail.com

  Designed by Shabestar.net